Jak przygotować dom do ocieplenia dachu pianą PUR?

Jeżeli planujesz ocieplić swoje poddasze pianą PUR to jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć przed natryskiem. Izolacja poddasza powinna odbyć się na określonym etapie budowy.

Przede wszystkim weź pod uwagę, że prace związane z docieplaniem budynku wykonujemy po pracach mokrych, czyli po tynkach i po wylewkach, dobrze będzie jeżeli zaplanujesz w harmonogramie budowy te prace odpowiednio wcześnie, aby tynki i wylewki oddały wilgoć. Natrysk piany PUR wymaga odpowiednich warunków wilgotnościowych nie tylko samej więźby, ale również otoczenia.
Zadbaj o wykończenie ścian kolankowych i szczytowych, są to punkty newralgiczne, w którym materiały termoizolacyjne się łączą ze sobą. Kluczem do uzyskania szczelnej izolacji domu będzie należyte przygotowanie tych miejsc. Jeżeli planujesz wykonać elewację w najbliższym czasie, to zrób to zanim zdecydujesz się na ocieplenie poddasza, pozwala to pianie połączyć się z ociepleniem zewnętrznym i stworzy bezspoinową izolację. Alternatywą będzie zamknięcie przestrzeni nad murłatą i nad ścianami szczytowymi styropianem.

Jesteś po tynkach i wylewkach, obrys budynku uszczelniony, co dalej?
Następnym krokiem jest przygotowanie samego poddasza pod natrysk. Po pierwsze montaż wieszaków do zabudowy gk, te powinny być zainstalowane przed natryskiem, warto wspomnieć, że do natrysku profile powinny być zdjęte, daje to aplikatorowi możliwość swobodnej pracy i pozwoli na bardziej precyzyjną aplikację. Jeżeli decydujesz się na wentylację mechaniczną i będziesz przez izolowaną powierzchnię przeprowadzał rury, to zrób to przed ocieplaniem poddasza, aby nie zniszczyć potem piany. Elementy przechodzące bezpośrednio przez dach (np. kominy wentylacyjne) na zewnątrz również przygotuj przed natryskiem, aby rurę, którą wyprowadzamy na zewnątrz przecyzyjnie obrobić pianą, a otwory (np. w membranie dachowej) zabezpiecz taśmą.

Dokręć śruby w konstrukcji dachu, wysychające drewno zmniejsza swoją objętość, przez co możesz zauważyć, że śruby mocujące elementy drewniane są luźne.

Poddasze powinno być opróżnione, pracę aplikatorowi utrudniać będą pozostawione śmieci, materiały budowlane czy narzędzia, dlatego zadbaj o to, aby powynosić wszystkie rzeczy z poddasza.

Odkryj więcej ciekawych treści
Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się trafić na artykuł, który nie tylko dostarczył odpowiedzi na Twoje pytania, ale również wzbudził ciekawość i chęć poznania więcej? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – na naszym blogu znajdziesz mnóstwo podobnych materiałów, które mogą Cię zainteresować!
Jak przygotować dom do ocieplenia dachu pianą PUR?
Jeżeli planujesz ocieplić swoje poddasze pianą PUR to jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć przed natryskiem. Izolacja poddasza powin...
Czytaj dalej
Czy piana PUR jest palna?
Wraz ze wzrostem popularności pianki poliuretanowej (piana PUR) jako materiału izolacyjnego, narasta liczba mitów dotyczących jej właściwości, ...
Czytaj dalej
Jak powstaje piana PUR?
Piana poliuretanowa (piana PUR) powstaje w wyniku reakcji chemicznej między dwoma składnikami: izocyjanianem i poliolami. Proces ten zachodzi w mome...
Czytaj dalej

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, opowiedz nam o swojej inwestycji, a my doradzimy.

    Zadzwoń do Nas!
    +48 733 727 019
    Napisz do Nas!
    biuro@biorn.pl
    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram