Na etapie budowy lub remontu domu, każdy spotyka się z wyzwaniem, którym jest wybór technologii do izolacji dachu. Jednymi z najbardziej popularnych metod są izolacja pianką poliuretanową lub wełną mineralną. Obie te technologie mają swoje wady i zalety, wełna to tradycyjna metoda, znana w Polsce od dziesiątek lat, piana poliuretanowa jest stosunkową nową metodą, mniej zakorzenioną w świadomości budowniczych, ale posiadającą wiele zalet.
Aby świadomie dokonać wyboru, należy przyjrzeć się jednej i drugiej metodzie izolacji dachu.
Pierwszym parametrem na który należy zwrócić uwagę, jest izolacyjność materiału. Każdy materiał izolacyjny ma określony współczynnik przewodności cieplnej oznaczany symbolem lambda λ=[W/mK]. Piana PUR otwartokomórkowa, którą stosuje się do izolacji poddaszy i wełna mineralna mają bardzo zbliżony współczynnik lambda. Im niższy współczynnik, tym lepszymi parametrami charakteryzuje się produkt. Dla piany PUR wynosi on 0,034-0,042, dla wełny natomiast 0,032-0,044.
Istotą izolacji jest jej szczelność i trwałość, wykonując izolację powinniśmy skupić się na stworzeniu jednolitej, bezspoinowej izolacji. Wełna to gotowy produkt, który układa się na izolowanej powierzchni, wymaga to bezbłędnej dokładności przy odmierzaniu i wymiarowaniu kawałków wełny. Piana PUR jest dostarczana na miejsce realizacji w postaci płynnej, następnie aplikowana natryskowo na powierzchnię izolowaną. W ciągu kilku sekund zwiększa swoją objętość 100 krotnie, wypełniając wszelkie przestrzenie i sklejając się z podłożem. Co wyklucza możliwość powstania mostków termicznych zarówno na łączeniu warstw izolacji, jak i na łączeniu elementów konstrukcji domu z izolacją, dodatkowo piana PUR nie będzie podatna na zsuwanie się, co za tym idzie, tworzy bezspoinową warstwę izolacji termicznej.
Kolejny ważny aspekt to palność izolacji termicznej. Wełna mineralna to materiał niepalny w klasie A1, piana PUR natomiast charakteryzuje się klasą palności E lub F. Oba produkty są nierozprzestrzeniające ognia. Oba produkty również w zabudowie poddasza uzyskają parametr Bs1d0. O pianie poliuretanowej krążą niechlubne opinie, jako materiału palnego. Materiał ten z powodzeniem można używać do izolacji przegród budowlanych z uzyskaniem parametru REI15 lub REI30. Materiał ten posiada uniepalniacze samogaszące, co sprawia, że nie jest produktem który rozprzestrzenia ogień.
Wełna mineralna i piana PUR to materiały, które są otwarte dyfuzyjnie, co oznacza, że mają zdolność do swobodnego przyjmowania i oddawania wilgoci – ten element jest istotny, dla dachu, ze względu na zjawiska fizyczne zachodzące w przegrodzie. Oba materiały nadają się pod tym kątem do izolacji dachów. Warto zwrócić również uwagę na wagę izolacji – piana PUR chakakteryzuje się gęstością na poziomie 7-14 kg/m3, wełna mineralna waży niemal dwa razy więcej. Przyjmując, że chcemy izolować 160 m2 na grubość 25 cm, waga piany będzie wynosić około 400kg, nie obciąży ona znacznie konstrukcji dachowej, co będzie miało znaczenie zwłaszcza w przypadku starszych dachów.
Piana PUR jest materiałem nie pylącym i nie wydzielającym zapachów, jest również odporna na rozwój grzybów i pleśni, materiały na których wykonujemy realizacje posiadają atesty dopuszczające ją do stosowania w budynkach mieszkalnych, piana PUR zapobiega również infiltracji powietrza z zewnątrz, pozwala ona stworzyć zdrowe poddasze, szczególnie sprzyjające alergikom. Wełna również jest dopuszczona do stosowania w budynkach mieszkalnych, jest ona bezpieczna dla domowników, natomiast w przypadku niedokładnego montażu, w jej strukturze mogą rozwijać się pleśnie. Wełnie towarzyszy również efekt pylenia.
Jeżeli przeanalizujemy obie technologie zarówno pod kątem parametrów termicznych, aspektów bezpieczeństwa, zdrowia i metody izolacji – naszym zdaniem piana PUR będzie właściwym wyborem do izolacji dachu, należy jednak pamiętać, że izolacja poddasza pianą będzie skuteczna i bezpieczna, gdy zostanie wykonana przez doświadczoną ekipę, która nie tylko wskaże konieczną kolejność prac, ale również z należytą starannością i wiedzą technologiczną przetworzy pianę PUR.